Jaké to bylo na besedě – Vstoupila nám do života demence?
2. srpna 2021 Co se děje u nás?

Jaké to bylo na besedě – Vstoupila nám do života demence?

 Očekávala jsem, že se budu nudit, usnu nebo budu nekonečné hodiny poslouchat odborné tlachání, které mi nebude dávat smysl. Mohu říct, že opak byl pravdou. Forma besedy mě překvapila. Mezi odbornými fakty se to totiž hemžilo informacemi „ze zákulisí“ z běžného života, tak jak to doopravdy je. Hlasy Lenky Vráželové a Evy Slováčkové nás provázely hodinu a půl z jednoho tématu do druhého, ani jsme si neuvědomili, že už uběhlo tolik času.

Bylo mi líto, že jsme se sešli na besedě v malém počtu.  Přitom neurodegenerativní onemocnění a demence je čím dál větším tématem ve společnosti. Na následujících řádcích jsem připravila obecné informace a tipy na filmy, kterýmy bych vás chtěla nalákat na další dvě přednášky, ty proběhnou na podzim v podobném duchu.  Proto sledujte náš facebook, web nebo Charitní listy, aby vám přesný termín neutekl. Ale hlavně PŘIJDŤE!

„Víte, koho se týká neurodegenerativní onemocnění?“

Demence se sice vyskytuje většinou u lidí starších 65 let, ale netýká se jen seniorů, může postihnout i čtyřicátníky. Nejmladšímu pacientovi v ČR je 35 let.  Častěji demencí trpí ženy. Výskyt demence se trvale zvyšuje, a to i v důsledku stárnutí populace.

I co se týká počtu nemocných, nejsou statistiky úplně přesné. Ve společnosti totiž trpí demencí mnohem více lidí, kteří nejsou diagnostikováni.  Je to díky tomu, že v počáteční fázi si člověk příznaky neuvědomuje, často jsou zaměňovány za chvilkovou zmatenost, únavu, nepozornost, roztěkanost.

Mozek nemocného člověka šálí. Ten totiž neregistruje zhoršování své paměti, dochází ke zkreslení úsudku. Častokrát se cítí pořád stejně, i když okolí už vnímá, že se s nemocným něco děje.

VAROVNÉ PŘÍZNAKY:

  1. Poruchy paměti – zapomínání je častější, nemocný si často nevzpoméně na zrovna vyřčenou větu, hledá věci aj.
  2. Problémy s vykonáním běžných činností – člověk si nachystá vodu na úklid, ale už nevytře podlahu, něco odvede jeho pozornost jinam
  3. Problémy s řečí – používání nesmyslných slov, zaměňování významů
  4. Časová a místní dezorientace
  5. Špatný nebo zhoršující se racionální úsudek
  6. Problémy s myšlením – nezvládá mentálně náročnější úkony, které dříve zvládal – použití platební karty, nalezení kontaktu v telefonu, zvládnutí obsluhy domácího spotřebiče
  7. Zakládání věcí na nesprávné místo – klíče do ledničky, hrnce ve  skříni s oblečením
  8. Změny v náladě nebo chování – náhlé změny nálad, které jedinec nedokáže regulovat (pláč, hněv)
  9. Změny osobnosti – podezíravost až paranoia, ustrašenost a úzkostnost, strohost a přísnost
  10. Ztráta iniciativy – člověk se stává pasivní a přestává vykonávat i dříve oblíbené činnosti, vyžaduje intenzivní motivaci a povzbuzování

Důležité je onemocnění objevit v počáteční fázi, i když se demence nedá vyléčit, lékaři ji dokážou pomocí léků zpomalit. Pokud se u vás nebo vašich blízkých objeví některé z následujících příznaků, obraťte se raději na  svého praktického lékaře, který vás odešle dále na vyšetření k neurologovi nebo psychiatrovi.

„Nebojte si říct o pomoc“

Pordana sv. Rity poradí:

  • na co máte nárok při péči o svého blízkého – pomůžeme vám s administrací příspěvku na péči, pomůžeme vám se zorientovat se v pomůckách pro vašeho blízkého, využit dlouhodobé ošetřovné a ostatní příspěvky,
  • kdo vám s touto péči může pomoct – pomůžeme vám nastavit takovou kombinaci péče, abyste mohli zvládnout péči, rodinu i práci.
  • co dělat, když už nemocný nebude moct rozhodovat, možnosti zastupování, opatrovnictví - objasníme vám všechny možnosti, jak pomoci vašemu blízkému rozhodovat dle svých schopností v jednotlivých fázích nemoci
  • využití komplexu služeb – přiblížíme vám služby, které lze využít společně, tak aby bylo možné co nejdéle zachovat samostatnost a ovlivnit tak kvalitu života
  • po předchozí domluvě vám pomůžeme nastavit domácnost blízkého tak, aby se mu co nejdéle dařilo fungovat tam, kde je zvyklý a stalo se bezpečným místem.

„Nikdy není pozdě na to začít se zdravým životním stylem!“

Riziko vzniku neurodegenerativního onemocnění můžeme snížit zdravým pohybem, stravou a spánkem. 
Ale hlavně a to je důležité, zaměstnávejme svůj mozek.

Přednášky na téma demence a Alzheimerova choroba pro širokou veřejnost můžeme pořádat díky projektu Ministerstva zdravotnictví České republiky.

horizontal_II_color_zona1_300

Zajímavý tip na čtení:

0012867020_LentilkaLentilka pro dědu Edu – Knížka nejen pro děti o Alzheimerově chorobě

Jde o vůbec první ztvárnění Alzheimerovy choroby v české literatuře pro děti. Příběh je napsaný lehce, citlivě a s humorem. Harmonické soužití několika generací narušuje pouze jedno, velká zapomnětlivost dědy Edy. Zprvu si všichni myslí, že je to skleróza, která patří k  věku, ale posléze se zjistí, že dědeček trpí Alzheimerovou chorobou. Malý čtenář čte, aniž by byl poučován, a na pozadí vyprávění si uvědomí, že takový problém existuje, nebo to dokonce už možná zná ze svého okolí. Vyprávění mu pomůže v nahlížení na tuto nemoc a v umění s takto nemocnými lidmi jednat.

Tipy na film:

  • Daleko od nídaleko od ní
    • Film vypráví o manželském páru, jehož fungování naruší Alzheimerova choroba. Tiché soužití Fiony a Granta se rozpadá v okamžiku, kdy žena, jež trpí množícími se poruchami paměti, dobrovolně odchází do domu s profesionální péčí. (recence na čsfd zde)
  • Pořád jsem to já
    • Uznávaná profesorka lingvistky Alice Howardová má tři dospělé děti a je šťastně vdaná. Bohužel do jejího života vstoupí Alzhaimerova choroba. Ta se zezačátku projevuje zapomnětlivostí, chvilkovou tip na fiilmztrátou orientace. Alice pomalu přichází o svoji osobnost a je nucena přehodnotit nejen svůj vztah s manželem, ale i své představy o tom, kdo je a jaké je její místo v tomto světě. (recenze na čsfd zde)
  • Život s Alzhaimerem
    • Dokument České televize, který pojednává o životě s neurodegenerativní chorobou. Soustředí se výhradně na všední život čtyř rodin, které se o své blízké starají ve svém domácím prostředí. Ukazuje, že jakkoli je to těžké, tak za určitých podmínek se s Alzheimerem dá žít.
      (online ke shlédnutí zde)