U VÁS DOMA I U NÁS...

365 DNŮ V ROCE...

SLUŽBY OD "A" DO "Z"...

TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA 2018 „PŘINESLA“ 647 051,- Kč

 

26638388_1605017682918322_1879046857_n

 

Opět po roce se v lednu Tříkráloví koledníci hrozenkovské Charity vypravili do kopců i údolíček. V terénu bylo 252 králů, nebo-li 84 skupinek s vedoucími. Rozlehlá oblast, kterou měli "na starosti", zahrnovala 7 obcí Horního Vsacka - od Velkých Karlovic až po Hovězí. Výsledná částka, jež se letos Charitě Nový Hrozenkov podařila „vykoledovat“, činí 647 051,- Kč.

Velké Karlovice 116 627,-Kč

Karolinka 76 616,-Kč

Nový Hrozenkov 147 805,-Kč

Halenkov 102 602,-Kč

Huslenky 69 943,-Kč

Zděchov 29 901,-Kč

Hovězí 103 557,-Kč

 

Kromě již tradiční okamžité pomoci nejpotřebnějším budou peníze použity na pořízení tepelného čerpadla pro Víceúčelový charitní dům v Halenkově. Uspořené peníze z vytápění pak budou využity na zakoupení rehabilitačních pomůcek pro klienty či na aktivity halenkovského stacionáře Slunečnice. "Částka, která zůstává na naše projekty, činí 58 %. Jak už jsme se několikrát  zmiňovali, v letošním roce bychom se velmi rádi pustili do budování nového, energeticky méně náročného topení pro Víceúčelový dům na Halenkově. Díky vstřícnosti lidí na Valašsku budeme moci na jaře instalaci tepelného čerpadla započít, " přibližuje situaci Danuše Martínková, ředitelka Charity Nový Hrozenkov. "Moc děkujeme všem účastníkům Tříkrálové sbírky. Pomáháte plnit naše skoro nesplnitelná předsevzetí," dodává. Podle slov koordinátorky TKS Charity Nový Hrozenkov Darii Exnerové celá akce proběhla hladce. "Koledníci si letos velice pochvalovali počasí. A já si zase pochvaluji pracovní nasazení místních koordinátorů i vedoucích. Považte, že někteří z nich chodili 2 dny se 2 skupinami koledníků. Úžasná byla spolupráce na obcích při zapečeťování i následném počítání obnosů v kasičkách, a tak bych mohla ve výčtu dál pokračovat," uzavírá koordinátorka. "Je skvělé sledovat, jak se Tříkrálová sbírka stává akcí všech lidí dobré vůle a dobrého srdce."

Velké poděkování patří také těm, kteří se nějakým způsobem sponzorsky podíleli na darech pro tříkrálové koledníky. Byli to:

Ve Velkých Karlovicích: p. Ručková - rest. U muzea. V Karolince: Horákovi - sklenářství Horák, restaurace U vleku, restaurace Sklář, restaurace U radnice, prodejna Helena glass - p. Gášková, p. Kováč - potraviny u kostela. V Novém Hrozenkově: p. Radek Kocurek. Halenkov: p. Štefková - obchod Štefková, Hotel Lidový dům, Sunset, p. Řičičář - Tovomarket. Huslenky: restaurace pod Černým, Restaurace u Pokorných. Hovězí: restaurace u Knebla, Restaurace Pod radnicí, p. Karešová - ponožky Knebl . Vsetín: Stanislav Olšák - papírnictví Olšák, p. Zemánek - Lipta, Vsetínská sportovní.

DĚKUJEME ZA VAŠI ŠTĚDROST!!!

 

"TĚŽKÝ" ŽIVOT KOLEDNÍKŮ ANEB

JEDEN DEN SE TŘEMI KRÁLI

Bylo deset hodin dopoledne, když se tři kluci Marek, Kuba, Matteo alias Kašpar, Melichar, Baltazar vydali koledovat pro hrozenkovskou Charitu. Jejich úsek - Pluskovec a okolí kostela. Část toho zvládli již v pátek po škole. Večer ovšem o dalším koledování nechtěli ani slyšet. Ráno názor změnili. Vydali se až na konec údolí a pěkně po pořadě navštívili chaloupku po chaloupce. Nevynechali ani ty rekreační, co kdyby někdo z přespolních chtěl do kasičky přispět.

26695129_10209228372980191_1185886126_o

"My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví vinšujem vám....," zpívali všichni tři s velkým nasazením a některé ze stařenek doslova dojali k slzám. Možná právě proto, se jich velice dotklo, když jim jedni zavřeli dveře před nosem, hned po první sloce. "Proč to udělali?" uvažoval nejstarší ze tří hochů, devítiletý Marek. "Copak neví, kolik nás to zpívání stojí sil?" hlesl a alespoň na zavřené dveře ukázal velký nos. Zbylí dva králové nezůstali pozadu.

Bylo skoro poledne a únava i prázdná břicha o sobě dávala vědět. Další meta - hospoda. Jen Tři králové překročili práh přeplněné restaurace a začali zpívat, ocitli se v "palbě" blesků mobilních telefonů a fotoaparátů. Na závěr sklidili i potlesk od všech přítomných hostů. Také do kasičky něco přibylo. Posilněni obědem, vystřelili jak blesk přes zelenou louku. Po sněhu ani památky. To loni na stejném místě zažili silnou vánici a mínus 18 stupňů.

"Chcete zazpívat?" zeptal se Marek rodinky, kterou potkali na silnici a hned se do toho pustili. Lidé byli nadšeni a vmáčkli do pokladničky bankovku, zatímco jejich dvě malé děti si pobrukovaly s králi. Ten menší nedokázal spustit oči z černého Baltazara. Přidružili se další kolemjdoucí turisté - ze Slovenska. Neustále opakovali, jak je dobře, že takto zachováváme tradice a ještě pomáháme bližním. Než se rozloučili, vousatý pán ještě přejel prstem Baltazarovi po tváři. "To mám pro štěstí," smál se. (že by si ho spletl s kominíkem? :o))

Posledních pár domů a mají hotovo. Je vidět, že paní domácí už na krále čekala. Přinesla pečlivě připravené balíčky pro každého krále - spousta sladkostí a taky nějaký ten peníz. "Krásně jste zpívali, jen co je pravda, kluci šikovní jste. Ještě mi to tady přepište," ukazuje na futra. "A příští rok se zase stavte. Slibujete?" špitne se slzami v očích.

Hodina pokročila a únava se hlasí. Zapomenout na ni jim pomůže zvláštní setkání, které všechny tři kluky evidentně zasáhne. Oklikou je doběhne hoch, už podle vzezření je znát, že bohatstvím nepřekypuje a nejspíš i churaví. "To jsem rád, že jsem vás dostihl, včera jsme se minuli," říká nesrozumitelně a tlačí do kasičky dvě papírové bankovky. "Děkuju vám, moc, moc, moc," hlesne, a byť se těžko pohybuje, zmizí tak rychle, jak rychle se objevil.

Najednou se debata tří králů točila pouze kolem gesta onoho mladého muže. "On je asi moc nemocný, neměl vůbec přední zuby..." "A taky je moc chudý, měl málo oblečení a stejně dal velké peníze." "Možná, že teď nebude mít, co jíst?" "Proč on dal tak moc a ti lidi v restauraci míň?" "On musí mít velké srdce a Ježíš mu to oplatí. On všecko vidí."

Skupinku koledníků dohonila parta výrostků z lyžařské školy: "My tři kráááálovéééé jdeme k váááám," zanotovali posměšně. "Oni si z nás dělají srandu," špitl Matteo. "Neposlouchej je, jsou to puberťáci," hlácholí kamaráda Marek. "A co to je puberta?" opáčí Matteo. "To je to, co má můj brácha," ukončil debatu Marek.

"Můžu se s vámi vyfotit?," skočila jim do řeči turistka vycházející z muzea. Králové nahodili své pózy, poděkovali a svorně si přiznali, že už jsou fakt unavení a že se těší, jak si konečně doma zahrají na počítači. Své koledování totiž právě dotáhli do zdárného konce. "Jé, dvoukoruna. To mám pro štěstí," jásal Kuba a zvedl z chodníku minci. "Hoď ji do pokladničky," přesvědčoval ho Marek. "Ale to mám pro štěstí, " nevzdával se Kuba. Ale ani Marek: "Když ji dáš do pokladničky, tak třeba někdo hladový si za to bude moct koupit rohlík. A to teprv bude štěstí..." 

P.S.: Putování Tříkrálových koledníků sice skončilo, „dohadování“ o tom, zda Kubíček nakonec vhodil dvoukorunu do kasičky však nikoliv. Vězte tedy, že vhodil! A jako on se zachovala spousta dalších kluků a holek, kteří i odměnu, jež si vykoledovali, naházeli do kasiček se slovy: „vždyť je to přece na naši Charitu“.

DĚKUJEME VŠEM!!!

 

                                                                           + + +

 

 

O tříkrálové sbírce 2017

Tříkrálovou sbírku pořádá každoročně Charita Česká republika. Skupinky koledníků, doprovodné akce i distribuci pokladniček organizují jednotlivé místní Charity, často ve spolupráci s farnostmi, školami či různými mládežnickými organizacemi.

Úspěch celé sbírky závisí na aktivitě tisíců lidí ve všech koutech republiky, často i v malých obcích o několika stovkách obyvatel. Tříkrálová sbírka je největší dobrovolnickou akcí v České republice a jsme rádi, že díky věrným koordinátorům, koledníkům i dárcům ji v roce 2016 můžeme uspořádat již pošestnácté!

TKS_2017_15

Komu sbírka pomůže?

Výtěžek nadcházející Tříkrálové sbírky 2017 využijeme na vybavení některých pokojů Domu pokojného stáří v Novém Hrozenkově novým nábytkem, který by se lépe přizpůsobil omezenější soběstačnosti seniorů. Zamýšlený soubor vybavení vychází z důkladné konzultace s pracovníky přímé péče Domu pokojného stáří a je založen na jejich každodenních zkušenostech a doporučeních tak, aby nové vybavení skutečně zaručilo našim uživatelům co nejvíce pohodlí.

Tak jako v minulých letech budeme pamatovat  s určitou částkou i na rodiny a jednotlivce, kteří se dostanou do nepříznivé situace.

Nejméně desetina celoreublikového výnosu sbírky je každoročně určena také na humanitární pomoc do zahraničí. Více v sekci využití Tříkrálové sbírky.

   

Jak mohu sbírku podpořit?

Kdo koleduje?

Do ulic 7 obcí Hornovsacka (Hovězí, Huslenky, Zděchov, Halenkov, Nový Hrozenkov, Karolinka a Velké Karlovice), ve kterých Charita Svaté rodiny poskytuje sociální služby,  vyjde 240 mladých koledníků. Sbírka má ustálená pravidla, vedoucím každé tříčlenné skupinky musí být dospělá osoba vybavená průkazem koledníka, která jednotlivé skupinky dobrovolníků doprovází.

Charita Česká republika se sídlem v Praze je pořadatelem Tříkrálové sbírky, dle osvědčení oznámení Magistrátem hlavního města Prahy ze dne 15. 10. 2012 č. j. S-MHMP/1327710/2012 a 1340351/2012 a v souladu s aktuálně platnými právními předpisy (zejm. z. č. 117/2001 po novele č. 120/2012 Sb. O veřejných sbírkách).

 TKS_2017_35

Tříkrálová sbírka 2016

Facebook_ikona_ctverecSledujte letošní Tříkrálovou sbírku na Facebooku