Vnitřní oznamovací systém

Ochrana oznamovatelů

Charita Nový Hrozenkov, jakožto povinný subjekt, zavádí vnitřní oznamovací systém ve smyslu zákona 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů a souvisejících právních předpisů. Zaměstnanci a některé další osoby mohou jeho prostřednictvím podávat oznámení týkající se protiprávní činnosti nebo její hrozby.

Vědomé podání nepravdivého oznámení je protiprávní a může být občanskoprávním deliktem, přestupkem a v některých případech i trestným činem. Takovýto oznamovatel nepožívá ochrany a může být trestán.

Vstup do oznamovacího systému

Vnitřní směrnice

Tato směrnice upravuje závazný postup pro podání oznámení, včetně specifikace vnitřního oznamovacího systému, jeho kanálů a způsobu zveřejnění informací souvisejících s vnitřním oznamovacím systémem.

Oznámení

Oznámením se rozumí oznámení fyzické osoby obsahující informace o možném porušení právních předpisů, o jehož spáchání se oznamovatel dozvěděl v souvislosti s prací nebo jinou obdobnou činností. Za práci nebo obdobnou činnost se považuje:

  • závislá práce vykonávaná v základním pracovněprávním vztahu
  • služba,
  • dobrovolnická činnost,
  • odborná praxe, stáž.

V souladu s ustanovením § 9 odst. 2, písm. b) bodu 3. zákona o ochraně oznamovatelů se vylučuje příjem oznámení od osob, které pro povinný subjekt nevykonávají práci nebo obdobnou činnost podle výše uvedených kategorií.

Prací nebo jinou obdobnou činností se pro účely tohoto zákona rozumí i ucházení se o práci nebo jinou obdobnou činnost. Stanoví-li platné a účinné právní předpisy širší než zde vymezený rozsah práce nebo obdobné činnosti, od něhož se není možné odchýlit, takovéto vymezení má přednost.

Protiprávní činnost

Protiprávní činností se ve smyslu ochrany oznamovatelů rozumí jednání, které má znaky trestného činu nebo přestupku s horní hranicí pokuty vyšší než 100 000 Kč a porušuje zákon o ochraně oznamovatelů nebo jiný právní předpis nebo předpis Evropské unie v oblasti:

  • finančních služeb, povinného auditu a jiných ověřovacích služeb, finančních produktů a finančních trhů,
  • daně z příjmů právnických osob,
  • předcházení legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu,
  • ochrany spotřebitele,
  • souladu s požadavky na výrobky včetně jejich bezpečnosti,
  • bezpečnosti dopravy, přepravy a provozu na pozemních komunikacích,
  • ochrany životního prostředí,
  • bezpečnosti potravin a krmiv a ochrany zvířat a jejich zdraví,
  • radiační ochrany a jaderné bezpečnosti,
  • hospodářské soutěže, veřejných dražeb a zadávání veřejných zakázek,
  • ochrany vnitřního pořádku a bezpečnosti, života a zdraví,
  • ochrany osobních údajů, soukromí a bezpečnosti sítí elektronických komunikací a informačních systémů,
  • ochrany finančních zájmů Evropské unie, nebo
  • fungování vnitřního trhu včetně ochrany hospodářské soutěže a státní podpory podle práva Evropské unie.

Mimo výše uvedená porušení je oznámením i jiná informace, kterou za oznámení stanoví platné a účinné právní předpisy.

Specifikace vnitřního oznamovacího systému

Vnitřní oznamovací systém umožňuje podávat oznámení:

  • písemně prostřednictvím formuláře elektronické platformy Whispero,
  • písemně prostřednictvím e-mailové zprávy,
  • písemně v listinné podobě poštou,
  • telefonicky,
  • na základě žádosti a smluvení termínu osobně.

Všechny kontakty pro podání oznámení výše uvedenými způsoby jsou zveřejněny způsobem umožňujícím dálkový přístup na adrese: https://app.whispero.eu/f/00buuyw1lsn118ay (dále jen “adresa vnitřního oznamovacího systému”).

Nestanoví-li platné a účinné právní předpisy jinak, anonymní oznámení se nepřijímají. Oznamovatel uvede své jméno, příjmení, adresu a datum narození, případně jiné identifikační údaje.

Osoba příslušná k příjmu oznámení

Příslušnou osobou ke dni spuštění je Mgr. Filip Hajný, adresa pro listinná podání je Kozí 853/19, 110 00 Praha 1, e-mailová adresa 486479390@whispero.eu a telefonní číslo +420 239 05 05 05 (kód organizace 486479390).

Osoba či osoby příslušné k příjmu oznámení a kontaktní údaje se mohou měnit a jsou zveřejněny způsobem umožňujícím dálkový přístup na adrese vnitřního oznamovacího systému.

Způsob podání oznámení

Písemné podání oznámení

Oznámení lze podat na adrese vnitřního oznamovacího systému prostřednictvím oznamovacího formuláře. Po odeslání oznámení prostřednictvím formuláře se oznamovateli zobrazí ID oznámení. Po jeho zadání na whispero.eu/followup lze do oznámení vstoupit a není-li již uzavřeno, je možno ho doplnit. U uzavřených oznámení je oznamovatel informován, že došlo k uzavření a v případě přijetí opatření v návaznosti na oznámení je zde pro oznamovatele k dispozici přijaté opatření.

Oznámení lze zaslat v listinné podobě na poštovní adresu uvedenou na adrese vnitřního oznamovacího systému. Oznámení lze zaslat v písemné podobě elektronicky, a to na e-mailovou adresu uvedenou na adrese vnitřního oznamovacího systému.

Ústní podání oznámení telefonicky

Oznámení lze podat telefonicky na telefonním čísle uvedeném na adrese vnitřního oznamovacího systému. Po vytočení telefonního čísla bude oznamovatel vyzván k zadání kódu společnosti. Tento kód je 486479390. Po jeho zadání je třeba stisknout mřížku. Oznamovatel následně telefonicky sdělí oznámení a uzavře ho stisknutím mřížky.

Nahrávka je z technických důvodů limitována na 15 minut. Následně bude oznamovateli automaticky přiděleno ID oznámení, formou SMS zprávy. Prostřednictvím ID se může přihlásit na adrese whispero.eu/followup. Zde může oznámení rovněž doplnit přílohami a sledovat průběh jeho řešení a přijaté opatření po jeho uzavření.

Takto podané oznámení je automaticky zaznamenáno prostřednictvím zvukové nahrávky. Pokud si oznamovatel přeje podat oznámení ústní formou a nesouhlasí se záznamem nebo mu nedostačuje limit délky nahrávky, sjedná si osobní podání oznámení.

Osobní podání oznámení (písemné nebo ústní)

Požádá-li o to oznamovatel, je příslušná osoba povinna oznámení přijmout osobně v přiměřené lhůtě, nejdéle však do 14 dnů. Oznamovatel si domluví termín osobního setkání za účelem podání oznámení s příslušnou osobou uvedenou na adrese vnitřního oznamovacího systému.

Osobní oznámení je možno podat po domluvě na adrese:
Kozí 853/19, 110 00 Praha 1,

případně na jiné adrese po domluvě s příslušnou osobou.

O ústním oznámení se pořídí jeho zvuková nahrávka nebo záznam, který věrně zachycuje podstatu ústního oznámení. Zvukovou nahrávku ústního oznámení lze pořídit pouze se souhlasem oznamovatele. Příslušná osoba nebo pověřený zaměstnanec umožní oznamovateli, aby se k záznamu nebo přepisu zvukové nahrávky, byl-li pořízen, vyjádřil; vyjádření oznamovatele se k záznamu nebo přepisu přiloží.

Zákaz odvetných opatření

V případě, že je oznámení důvodné, vůči oznamovateli nesmí být učiněny odvetná opatření. Mezi odvetná opatření patří zejména:

  • rozvázání pracovního poměru nebo neprodloužení pracovního poměru na dobu určitou,
  • zproštění výkonu služby, zařazení mimo výkon služby nebo skončení služebního poměru,
  • zrušení právního vztahu založeného dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti,
  • odvolání z místa vedoucího zaměstnance nebo ze služebního místa představeného,
  • uložení kárného opatření nebo kázeňského trestu,
  • snížení mzdy, platu nebo odměny nebo nepřiznání osobního příplatku,
  • přeložení nebo převedení na jinou práci nebo na jiné služební místo,
  • služební hodnocení nebo pracovní posudek,
  • neumožnění odborného rozvoje,
  • změna pracovní nebo služební doby,
  • vyžadování lékařského posudku nebo pracovně lékařské prohlídky,
  • výpověď nebo odstoupení od smlouvy, nebo
  • zásah do práva na ochranu osobnosti.

Návrh postupu směřujícího k vhodnému zajištění dodržení zákazu odvetných opatření navrhuje u každého jednotlivého oznámení příslušná osoba a závazně jej schvaluje a za praktickou realizaci odpovídá statutární zástupce povinného subjektu nebo k tomu zmocněná osoba.

Součinnost příslušné osoby a povinného subjektu

S výsledky posouzení oznámení a návrhy opatření a v případech, kdy příslušná osoba potřebuje součinnost povinného subjektu za účelem řádného posouzení oznámení, kontaktuje příslušná osoba zástupce povinného subjektu. Kontakt probíhá buďto prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému, nebo písemně. Zástupcem povinného subjektu pro oblast ochrany oznamovatelů jsou:

Mgr. Lenka Vráželová, lenka.vrazelova@nhrozenkov.charita.cz, 739 726 109

Zástupci povinného subjektu reagují na požadavky příslušné osoby bez zbytečného odkladu, nejpozději do 1 pracovního týdne. Pokud se nevyskytnou podstatné překážky, informují příslušnou osobu do 2 pracovních dnů, že požadavek přijaly a zabývají se jím.

Zástupci povinného subjektu informují příslušnou osobu o opatření, které povinný subjekt přijal a realizoval v návaznosti na posouzení oznámení a návrhu opatření příslušné osoby. Výše uvedené lhůta pro součinnost se použije obdobně, ve zvláště složitých případech je jí možné prodloužit, a to ještě před jejím uplynutím.

O změně kontaktní osoby informuje povinný subjekt příslušnou osobu bez zbytečného odkladu.

Externí oznamovací kanál

Oznamovatel se může obrátit na oznamovací systém zřízený Ministerstvem Spravedlnosti. Více podrobností o ochraně oznamovatelů a možnost podat oznámení Ministerstvu jsou k dispozici na: https://oznamovatel.justice.cz/