Naše nová vedoucí Charitní pečovatelské služby a osobní asistence
3. února 2021 Co se děje u nás?

Naše nová vedoucí Charitní pečovatelské služby a osobní asistence

Dobří holubi se vracejí. A tak se k nám po letech vrátila Dana Haferníková. Nastoupila na pozici Vedoucí Charitní pečovatelské služby a osobní asistence. Co ji přivedlo k práci v neziskovém sektoru, jaká by chtěla být vedoucí a při čem si dobíjí baterky? To všechno se dovíte na následujících řádcích.

 • Jak dlouho pracuješ v Charitě Nový Hrozenkov?
  Skoro 2 měsíce :)
 • Nekecej…
  Dobře. Už před 5 lety, jsem mohla být 2 roky součástí „Domečku“ (Dům pokojného stáří) jako sociální pracovník.
 • Co tě přivedlo k sociální práci nebo spíše k práci v neziskovém sektoru?
  V době kdy jsem studovala zdravotní školu ve Vsetíně, tak mě začaly zajímat některé komplikovanější otázky. Přišlo mi, že v nemocnici se všechno nevyřeší. Člověk je bio-psycho-sociální bytost a podle mě ke svému „zdraví“ potřebuje víc, než jen vyšetření a léky.  Proto jsem začala studovat VOŠ Caritas sociální a humanitární obor. Je to škola se širokým spektrem předmětů. V té době jsem poprvé vyjela na zahraniční praxi do Gruzie. Pracovala jsem tam s vnitřně přesídlenými uprchlíky, kteří se museli kvůli konfliktu vystěhovat z Jižní Osetie a Abcházie. Pro mě nejen vzdělávací období, ale i kreativní. Ujistila jsem se v tom, že je pro mě sociální práce a humanitární pomoc to pravé.

 • Proč si z „domečku“ odešla?
  V domečku jsem trávila spoustu svého času. Pro klienty je Dům pokojného stáří opravdu domov. Já jsem se snažila jim ten domov co nejvíce zpříjemnit. Spolu s vedoucí služby jsme organizovali různé výstavy a přednášky. A protože nikdo můj zápal nebrzdil, tak jsem na chvíli potřebovala vypnout. Koupila jsem si letenku do Peru a domluvila si dobrovolnickou činnost na kafe farmě a v hluboké džungli.

 • Máš nějaké první postřehy a dojmy?

  Z charity? Více odborných pracovníků – fundraiser nebo třeba tvoje pozice PR, což je příjemné, před tím jsme si to dělali všechno sami.

 • Jaká by si chtěla být vedoucí?12694573_10208436619381088_7105668442470929994_o
  Jako vedoucí chci být nad věcí a mít pochopení. Pomoct naší společné Valašské misi.  Být pracovníkem v sociálních službách, to není jen tak. Kdo někdy zkoušel pečovat o více lidí, pochopí. Je to úctyhodné řemeslo.    Naše práce není jen o vyplněných úkonech. Pro některé lidi jsme jediný kontakt za celý den (korona/nekorona), takže je to často i o sdílení dojmů a zážitků. Občas mi přijde, že se na nás, tady na těch pár dědinek, trošku zapomíná. Náš terén je plný kotárů, to se nedá porovnávat s terénem ve městě.  Proto bych chtěla co nejvíce přiblížit tuto službu a její specifika v našem kraji nejen široké veřejnosti.

 • Co pro tebe teď slouží jako restart? Při čem odpočíváš?
  Několika denní chození po horách v různých obdobích, pěstování rostlin, různé sporty, otužování…

 • Děkuju, že sis na mě udělala čas.

Eva Čechová

PR pracovnice
Tel.: 734 685 464 E-mail: 0onhT37%-onjGKd%~hMo49enT-uk87j7T-M