Pastorace jinýma očima
31. května 2021 Co se děje u nás?

Pastorace jinýma očima

Když jsem nedávno potkala naši pastorační asistentku ve dveřích, na otázku Kde byla? mi odpověděla: „S paní K. na mši. Kdybys ji viděla, úplně zářila. Do kostela se často nedostane, moc už toho neuchodí. Nedávno ji umřel manžel a teď žije v domě sama.  Vždy se společně modlili a to ji chybí." Její odpověď mě velmi zaujala, zjistila jsem totiž, že vůbec nemám ponětí, co vlastně takový pastorační asistent dělá. Domluvila jsem si proto návštěvu. Místo planého povídání v kanceláři jsme spolu vyjely do terénu.  

Maruška – pastorační asistentka mě ještě před návštěvou upozorňovala: „S pánem se teď vždycky modlím křížovou cestu a trvá to dlouho. Nevím, jestli ti ta návštěva něco dá.“ …Nakonec jsme se pomodlili jen krátce. Pán povídal o svém životě, co je u něj nového, o trápení s jeho vnučkou. Maruška občas mlčela a poslouchala, občas něco řekla. 

Začalo mi to docházet, proč pastoračního asistenta v Charitě máme. Pro kolik lidí je důležitou součástí dne. Pastorační asistent nejen udržuje dobrou náladu pracovníků, zajišťuje supervize a duchovní obnovy, také poskytuje a žádá přímou pomoc pro lidi, kteří př. přišli o dům kvůli povodním, nebo jsou v jiné krizové situaci, podílí se na pořádání Tříkrálové sbírky a Postní almužny, komunikuje s farnostmi, zařizuje s místními faráři mše v pobytových službách.  Rovněž navštěvuje klienty v terénních i ambulantních službách, společně se modlí, nebo si spolu povídají.  Pastorační asistentka je naše dobrá duše, která vždy všem dokáže vykouzlit úsměv na tváři.